FAQ про плагіат

  1. Що таке плагіат?
   У достатньо спрощеному (та все одно правильному) розумінні, у площині якого точаться сьогоднішні дискусії на цю тему в Україні, плагіатом є копіювання фрагментів тексту із інших робіт без зазначення посилання на джерело запозичення та, у випадку дослівної цитати, без взяття відповідного фрагменту тексту у «лапки».
   Виняток – наведення загальновідомих афоризмів чи приказок. Тут посилань наводити не треба.

 1. Скільки плагіату допускається в академічному або науковому тексті?
  Нуль. Цікавий критерій – “6 слів”. Якщо у тексті повторюються підряд 6 слів іншого тексту, це свідчить про їх запозичення. Жодні дві людини в світі не здатні сформулювати свою думку так, щоб речення, що її виражають, збігались більше ніж у 5 словах підряд.
 2. Що означає фраза, що певний текст на 88% оригінальний?
  Зазвичай це означає, що 12% цього тексту є плагіатом.
 3. Чи треба посилатися на власні попередні роботи, якщо я беру звідти фрагменти тексту?
  Так, обов’язково. Інакше ви вчиняєте самоплагіат.
 4. Якою програмою можна перевірити мою статтю на плагіат?
  Треба розуміти, що, якщо ви повністю дотрималися правил належного цитування джерел, то у вашому тексті плагіату немає. Якщо ви прагнете перевірити ваш текст, зазвичай це свідчить про те, що ви знаєте про те, що ви допустили в ньому плагіат, і вам скоріше цікаво “знайдуть чи не знайдуть?”.
  Програми можуть виявляти плагіат у тексті, але вони непридатні для засвідчення оригінальності тексту. Якщо той текст, з якого ви списали, відсутній у базі цієї програми, вона плагіату не покаже.
 5. До чого тут лептони?
  Лептони – істоти, що зустрічаються у докторській дисертації пані Катерини Кириленко. Ця дисертація наприкінці 2015 р. стала поштовхом до початку активної боротьби прогресивної наукової спільноти України із плагіатом та псевдонаукою в роботах українських дослідників.
 6. Чим плагіат поганий?
 7. Чим плагіат добрий?
 8. Що ще можна почитати на цю тему?
 9. to be continued…

Один коментар для “FAQ про плагіат”

 1. У всіх визначеннях плагіату випущені й не враховані деякі дуже суттєві його особливості:
  1. Не завжди копіювання тексту – плагіат!
  Текст може бути незначущим, третьорядним, тобто який не несе в собі ні новизни, ні хоч би якоїсь ідеї, ні розповіді про щось ваажливе. Це може бути текст, який “обслуговує” (поєднує) частини справді важливого. Нерідко той, хто запозичує такий текст, просто через неуважність може забути зробити посилання.
  2. Не завжди плагіат – це тільки текст (мелодія тощо)!
  Роблячи “ставку” суто на текст, антиплагіатори нерідко прямо перед носом не бачать махрового плагіату, значно важливішого за використання чужого тексту. Це – плагіат ідеї. Приміром, я можу викласти закони Ньютона у такій текстуальній редакції, що їх не можна буде ідентифікувати з жодним текстом у світі! І таким чином, я стану автором цих законів 🙂
  3. Не може бути “дозволу” на будь-який відсоток плагіату в будь-якій праці! Нині майже всі спецради України дозволяють (навіть вимагають!) від аспірантів, щоб було “не більше” 4, 5, навіть 10% плагіату в роботі. Нонсенс! У цьому випадку члени спецрад просто наївно плутають “плагіат” з фразеологізмами, шаблонними фразами, кліше та ін. Справді, останніх у тексті “набігає” десь на 4-10% Проте це не плагіат. А власне плагіату в науковому тексті не має бути джодного відсотка!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.