Текстове запозичення «дослівна цитата з джерела, є посилання, але текст не взято у лапки»

Перший-ліпший приклад зараз під руками:Ви бачили такого повно. Тисячі цих прикладів.

Що тут не так? У чому проблема, коли цитуєш текст, але не береш його в лапки (хоча посилання на джерело є)? З цього питання міжнародна практика пояснює таке:

1. Наявність посилання на джерело + відсутність лапок навколо тексту — це повідомлення читачу, що автор скористався інформацією з джерела, але виклав її власними словами. Що, у випадку дослівної цитати, є неправдою, а тому не допускається.

2. Що означає “виклав власними словами”? Це означає, що у перефразованому тексті обов’язково змінено:

  • слова у тексті джерела на синоніми;
  • граматичну структуру речень тексту джерела;
  • обсяг тексту джерела: його дещо скорочено.

Якщо не виконано хоча б одну з цих трьох змін, то таке перефразування за міжнародними стандартами є недопустимим, незалежно від того, чи є посилання на джерело, чи немає (очевидно, змінений текст не можна брати у лапки)!  Для нас це дуже дивно. Але пошукайте за запитом у гуглі “plagiarism or paraphrase” — в англомовному світі є купа вправ, де ви маєте визначити, чи є певне перефразування коректним, а чи воно є плагіатом. У нашому українському світі таких вправ поки що немає.

3. У багатьох західних університетах студенти мусять у своїх роботах перефразовувати текст джерела завжди: дослівні цитати, навіть у лапках, заборонені. Так студенти відточують власний стиль.

4. Коли ви наводите дослівну цитату, але не берете її у лапки, може бути неочевидно, де ця цитата починається. Наприклад, у наступному фрагменті нещодавно відхиленої МОНом дисертації складно зрозуміти, що “цитата” починається на три сторінки раніше від посилання на джерело (цитата виділена жовтим). Крім того, дуже сумнівно, що давати цитату обсягом 2% тексту роботи є доречним:

example-incorrect-quotation

Приклад знайшла ініціатива “Дисергейт”, за що їм дякую. Див. тут.

5. Ще є несподівані для нас вимоги до оформлення цитат в тексті, що містяться у міжнародних стилях оформлення посилань на джерела. Наприклад, у стилі APA, якщо цитата довша за 40 слів, ви маєте її виділити окремим абзацем й іншим шрифтом. Але я цю тему глибоко не досліджував.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.